Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe cieszy się niesłabnącą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Instalacja grzewcza umieszczona pod podłogą równomiernie nagrzewa wnętrze, a tym samym podnosi komfort jego użytkowania. Brak kaloryferów w pomieszczeniu pozwala zaoszczędzić miejsce i zapewnia jeszcze większą swobodę aranżacyjną.

Zanim jednak nacieszymy się przyjemnie ciepłą podłogą w chłodny poranek, musimy nie tylko poprowadzić instalację w sposób najbardziej optymalny, ale także wybrać rodzaj wylewki, na której będziemy układać płytki, deski czy też panele. Jaki podkład wybrać?

Wylewka anhydrytowa do zadań specjalnych

Posadzka na bazie bezwodnego siarczanu wapnia coraz częściej zastępuje tradycyjną wylewkę cementową. Docenią ją zwolennicy ogrzewania podłogowego. Dlaczego? Jastrych anhydrytowy znakomicie przewodzi ciepło i gwarantuje stabilne podparcie pod dowolną okładzinę.

Przewaga wylewki anhydrytowej nad cementową:

dzięki swym właściwościom dobrze dystrybuuje ciepło, co oznacza, że ogrzewanie podłogowe jest bardziej wydajne; półpłynna wylewka dokładnie „otula” instalację grzewczą; jastrych anhydrytowy posiada wysoki współczynnik przenikania ciepła od 1,8 do 2,0 W/mK

  • Jest samopoziomująca i znacznie krócej schnie
  • Nie ma konieczności wykonywania zbrojenia
  • Wykazuje ponadprzeciętną odporność na ściskanie i zginanie (np. C25-F5)
  • Szybko oddaje ciepło do pomieszczenia - już po ok. 30 min od włączenia ogrzewania! (dla porównania: jastrych betonowy po ok. 2 godzinach)
  • Krótszy czas nagrzewania pomieszczenia przekłada się na oszczędność energii, a co za tym idzie zmniejsza koszty ogrzewania
  • Cienka warstwa wylewki daje możliwość zastosowania posadzki anhydrytowej na poddaszu, drewnianym stropie czy też w pomieszczeniach o nisko osadzonych przeszkleniach
  • Łatwiej można uzyskać gładkie i idealnie równe powierzchnie bez uwypukleń i chropowatości
  • Nie wymaga tak zaawansowanego dylatowania jak np. wylewka cementowa - nawet przy bardzo dużych powierzchniach

O czym warto pamiętać decydując się na ogrzewanie podłogowe i jastrych anhydrytowy?

Podłoże tego typu może mieć różną grubość, w zależności od potrzeb inwestora i specyfiki pomieszczenia. W przypadku systemu ogrzewania podłogowego optymalna wysokość posadzki to ok. 30-50 mm nad elementem grzejnym.. Zachowanie odpowiednich parametrów daje nam gwarancję wieloletniego i komfortowego użytkowania podłogi. Wybierając grubość posadzki należy wziąć pod uwagę jej wytrzymałość na obciążenie. Istotnym etapem prac budowlanych jest wygrzewanie całości podkładu, które można rozpocząć po ok. 5 dniach od położenia wylewki.

W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem. Profesjonalna ekipa Thermofloor, specjalizująca się w wykonywaniu posadzek anhydrytowych służy radą i doświadczeniem.

Wycena online